سامانه رایانش موازی (سرمد)

معرفی دستگاه
بسیاری از مسائل، دارای پیچیدگی و حجم بالای عملیات محاسباتی هستند که یک ماشین محاسباتی چند هسته‌‌ای نیز قادر به حل آن ها نیست. لذا از ترکیب چندین ماشین‌محاسباتی چند هسته‌ای یک کلاستر می‌سازند،  سپس همه‌ یا تعدادی از هسته‌های این کلاستر را به‌صورت همزمان به کار می‌گیرند. به بهره‌وری از ماشین‌های محاسباتی، محاسبات سریع HPC گفته می‌شود. در سال‌های اخیر با توجه به رشد روز افزون تعداد مسائلی که حل آن‌ها با روش‌های سنتی غیرممکن یا بسیار هزینه‌بر است، نقش پردازش‌ سریع و به‌طور مشخص پردازش با توان بالا بسیار پررنگ شده است. پردازش‌ سریع امکان ارائه راهکارهایی جهت آنالیز داده‌های انبوه، ارزیابی آن‌ها، و مدل‌سازی را بوجود آورده است. چنين قابليتی می‌تواند پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه‌های که با امنیت ملی، توليد علم، و توسعه صنعتی و اجتماعی مرتبط بوده را باعث گردد. از این‌رو سامانه رایانش موازی دانشگاه (سرمد) جهت ارائه خدمات پردازشی ایجاد گردید.
سامانه سرمد، با بهره گیری از پردازنده های  64 هسته ای AMD و 44 هسته‌ای Intel ایجاد شده است. این سامانه پردازشی، شامل پردازنده‌های غیرهمگن از ترکیب پردازنده‌های قدرتمند CPU و GPU است. پردازنده‌های گرافیکی (GPU) متصل به این سامانه شامل دو عدد سرور پردازشی است که هریک مجهز به یک پردازنده گرافیکی با معماری تسلا K20x و RTX4090 است. سیستم عامل سامانه سرمد لینوکسCentos  و بدون واسط‌گرافیکی است و راه ارتباطی جهت اتصال به سامانه از طریق ترمینال است. در سیستم‌عامل ویندوز جهت استفاده نیاز به نصب برنامه‌های Putty و Winscp است. در حال حاضر در این سامانه، بیش از 50 نوع برنامه متنوع از رشته‌ای فیزیک، شیمی، مکانیک، ریاضی، کامپیوتر، هوش مصنوعی، بیولوژی و ... برروی این سامانه نصب و قابل استفاده است (برنامه‌هایی مانند لمپس، متلب، پایتون، تنسورفلو، لومریکال، اوپن فوم، گوسین، کامسول، انسیس فلوئنت، آباکوس، امبر، گرومکس، اسپرسو، گیت، گپ، روت، نرم افزار آر، سیئستا و ...). 
این سامانه،  یک سامانه تحت سیستم عامل لینوکس (Centos) و بدون واسط گرافیکی با استفاده از خط فرمان است که کاربران اجرای محاسبات سنگین خود را در یک اسکریپت آماده و در صف قرار میدهند تا در اولین زمان ممکن بعد از آزاد شدن منابع، برنامه کاربر در یکی از سرورهای محاسباتی سامانه اجرا گردد و جهت استفاده باید به شبکه دانشگاه متصل باشند، (برای اتصال لازم است تا در دانشگاه و با استفاده از تجهیزات شبکه دانشگاه به سامانه متصل گردید )
 مراحل درخواست اکانت به صورت زیر است:
  • 1- دریافت فرم درخواست اکانت (فایل پیوست) و تکمیل آن توسط متقاضی هیات‌علمی

  • 2- ارسال فرم درخواست هیات‌علمی به معاونت پژوهشی دانشگاه از طریق سامانه اتوماسیون

  • 3- بررسی درخواست دریافتی و ایجاد اکانت توسط کارشناس معاونت پژوهشی

  • 4- ارسال کلمه عبور و نام کاربری اکانت ایجاد شده به آدرس الکترونیکی (دانشگاه) مربوط به صاحب اکانت

اطلاعات تماس:
کارشناس مسئول آزمایشگاه مرکزی: آقای مهندس سعید جوادی آناقیزی (مشاوره در زمینه چگونگی استفاده از سرویس‌ها و دستگاه‌ها)
29905428
29905427
جهت اطلاع:
 طبق مصوبه شورای پژوهشی  دانشگاه  هزینه استفاده از سامانه به‌صورت پلکانی محاسبه می شود و از محل اعتبار پژوهشی متقاضی قابل پرداخت می باشد. در پله اول هزینه 24۰ ریال به ازای هر هسته - ساعت به حساب کاربر منظور می گردد.
طبق برنامه‌ریزی انجام شده در حال حاضر سقف پله اول برای هرکاربر در هر دوره سه‌ماهه (بهار - تابستان - پاییز - زمستان) به طور پیش فرض 30.۰۰۰ هسته - ساعت تعیین شده است  و در ابتدای هر دوره سه‌ماهه درخواست‌های کاربران برای افزایش سقف دوره ایشان صرفا از طریق تکمیل و ارسال فرم به شرح مذکور بررسی خواهد شد.
استفاده مازاد بر سقف تعیین شده برای کاربر با هزینه ۱۲۰۰ ریال به ازای هر هسته - ساعت به حساب او منظور می‌گردد. برای جزئیات بیشتر به آيین‌نامه مصوب (پیوست) مراجعه نمائید. همچنین نمونه ای از نحوه تکمیل فرم پیشنهاد افزایش حجم پردازشی به پیوست ارسال می‌گردد.
نحوه استفاده:
فرم درخواست تعریف اکانت و استفاده از سامانه رایانش موازی (سرمد)
فایل‌های آموزشی و نحوه ساخت فایل‌های اسکریپت 
پس از دانلود فایل‌های آموزشی و نحوه ساخت فایل‌های اسکریپت، برای دریافت شناسه ور مز عبور فایل‌های فشرده آموزشی می‌توانید با پست‌الکترونیکی مرکز به آدرس  sarmad@sbu.ac.ir مکاتبه و شناسه و رمز عبور را دریافت نمایید.
sarmad@sbu.ac.ir 
09223101675